You are currently viewing Dlaczego paznokcie się rozdwajają?
Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Dlaczego paznokcie się rozdwajają? Onychoschizia, znana również jako rozdwajające się paznokcie, jest spowodowana nadmierną ekspozycją na płyn. Płyn sprawia, że komórki paznokci rosną do maksymalnego limitu, a następnie nie mogą się skurczyć z powrotem do normalnego rozmiaru po wyschnięciu. W rezultacie warstwy paznokcia rozdzielają się, a Ty zostajesz z kruchymi, rozdwojonymi paznokciami. Chociaż możesz nie mieć medycznej przyczyny swojego problemu, rozdwojone paznokcie są objawem poważnego stanu.

Suchość

Jeśli kiedykolwiek miałeś kruche, rozdwojone paznokcie, to wiesz, że rozdwajanie paznokci nie jest rzadkością. Paznokcie są często łamliwe, ponieważ brakuje im wilgoci i Keratyny, białka, które czyni je twardymi i odpornymi. Aby walczyć z rozdwajającymi się paznokciami, staraj się unikać w codziennym życiu przyczyn ich przesuszenia. Wśród nich częste mycie i suszenie rąk to dwaj główni winowajcy. Powinnaś też przestać używać zmywaczy do paznokci, ponieważ wysuszają one paznokcie.

Aby zapobiec przesuszeniu spowodowanemu suchością, staraj się utrzymywać paznokcie w stanie nawilżenia, nakładając na nie codziennie kremy i olejki. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj balsamów zawierających witaminę E i alkohol wełniany. Ponadto, upewnij się, że nie pop otwarte pojemniki z paznokciami. Zamiast tego używaj innych przedmiotów. Oprócz tych wskazówek, należy skonsultować się z dermatologiem, jeśli cierpisz na choroby paznokci. Stosując dobrą dietę i styl życia, możesz zapobiec suchości i rozdwajaniu się paznokci u rąk.

Innym powodem suchości powoduje rozdwajanie się paznokci jest niedoczynność tarczycy, nieaktywny hormon tarczycy, który reguluje pot – naturalny środek nawilżający organizmu. Kiedy ten hormon jest nieobecny lub działa nieprawidłowo, paznokcie stają się kruche i rozdwajają się. Dodatkowo stan ten może powodować bóle, suchość skóry i włosów, a także nieregularne bicie serca, a nawet zaparcia. Dodatkowo, łamliwe paznokcie mogą być objawem innych stanów chorobowych, w tym zaburzeń autoimmunologicznych.

Psoriasis

Początek rozdwajania się paznokci jest dość powszechny u osób cierpiących na łuszczycę. Stan ten jest najbardziej powszechny u kobiet i tych, którzy pracują w zawodach, które wymagają, aby ich ręce były stale mokre i suche. Paznokcie dotknięte chorobą mogą być zarówno paznokciami u rąk jak i u nóg. Nie są znane przyczyny, ale badania powiązały genetykę i wpływy środowiskowe z tym stanem. Osoba cierpiąca na to schorzenie powinna unikać wykonywania powtarzalnych czynności, takich jak mycie rąk czy uprawianie sportu, w obawie przed uszkodzeniem paznokci.

Pacjent cierpiący na łuszczycę może zauważyć żółto-czerwoną plamę pod płytką paznokcia. Może również rozwinąć czerwone lunulki (naczynia krwionośne w kształcie półksiężyca na płytce paznokcia). Innym objawem choroby jest pojawienie się czerwono-fioletowych linii pod paznokciem. Ponadto, pacjenci z łuszczycą mogą również zauważyć, że ich paznokcie kruszą się i rozwijają krwotoki odpryskowe, które są spowodowane rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

Sztuczne oddzielanie się paznokcia będzie zwykle występować bez bólu, ale ostatecznie doprowadzi do powstania otwartej kieszeni pod paznokciem. Ta kieszeń będzie następnie tworzyć drogę dla infekcji. W około jednej trzeciej przypadków, pod paznokciem rozwija się infekcja grzybicza. Dodatkowo, sam paznokieć będzie się odbarwiał i może się podnosić lub opadać. Gdy się oddziela, bakterie mogą wtargnąć na gołą skórę powodując bolesną infekcję.

Infekcja grzybicza

Istnieją dwa główne sposoby leczenia infekcji grzybiczej powodującej rozdwajanie się paznokci. Pierwszym z nich jest zastosowanie miejscowego leczenia przeciwgrzybiczego do dotkniętego paznokcia. Ten rodzaj leczenia nie jest bardzo skuteczny i najlepiej stosować go jako terapię wspomagającą obok leków doustnych. Stosowanie leków miejscowych ma dodatkową korzyść w postaci dostarczania stężeń leków leczniczych w dwóch kierunkach. Dodatkowo, niektóre z tych leków mogą mieć skutki uboczne i wymagają wielokrotnego stosowania.

Lekarz może postawić diagnozę, badając dotknięte łożysko paznokcia. Płytka paznokciowa trwa około dziewięciu miesięcy, aby całkowicie wyrosnąć. Ponadto, leczenie infekcji grzybiczej może pozostawić paznokieć wyglądający na oszpecony przez ponad rok po zakończeniu leczenia. Dlatego ważne jest, aby leczyć infekcję wystarczająco wcześnie, aby zminimalizować długoterminowe skutki. Możesz również zaznaczyć linię na dotkniętym paznokciu, gdzie znajduje się grzyb i śledzić ją w miarę odrastania. Jeśli nowo wyrastający paznokieć jest odbarwiony, wskazuje to, że potrzebne jest dalsze leczenie.

Ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej wzrasta, gdy ekspozycja na dotknięty nią obszar jest częsta. Jeśli nosisz mokre buty lub skarpetki przez długi czas, grzyby mogą żyć przez miesiące. Możliwy jest również kontakt z zakażoną osobą poprzez kontakt skóra do skóry. Innym sposobem zarażenia się jest dzielenie butów z kimś, kto ma zakażony paznokieć. Infekcja może być również nabyta poprzez chodzenie boso w wilgotnych miejscach.

Urazy

Urazy łożyska paznokcia mogą spowodować rozdwojenie lub złamanie paznokci. Rozdwojenie może sięgać do łożyska paznokcia i wymagać usunięcia. Rozdwojony paznokieć może być ponownie połączony klejem lub szwami, w zależności od wielkości urazu. Rozdwojone paznokcie zazwyczaj goją się bez interwencji lekarskiej, ale powinieneś udać się do lekarza jeśli twój jest poważny lub nie jesteś pewien jak sobie z nim poradzić. Kilka zmian stylu życia może zapobiec rozdwajaniu się paznokci.

Celem leczenia jest przywrócenie normalnej anatomii paznokcia i złagodzenie bólu. Złamania, urazy tkanek miękkich i istniejące wcześniej schorzenia mogą wpływać na wygląd paznokcia. Mały otwór w paznokciu może odprowadzić krwiak, chociaż odprowadzanie krwiaka przy złamaniu nie jest zalecane. Pierwszym krokiem do zajęcia się urazem jest upewnienie się, że masz aktualny zastrzyk przeciwtężcowy.

Leczenie chirurgiczne urazu, gdy paznokcie się rozdwajają, jest zalecane w przypadku złamanego paznokcia. Złamania otwarte wymagają rozległego debridementu i skomplikowanego zamknięcia, a także mogą być związane z dodatkowymi urazami łożyska paznokcia. Złamanie jest wynikiem naruszenia bariery skórnej. W zależności od rozległości urazu łożyska paznokcia, lekarz może zalecić operację jego naprawy. W niektórych przypadkach może być nawet konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich w celu ustalenia, czy przyczyną jest złamanie łożyska paznokcia.

Nadmiernie mocne

Jeśli kiedykolwiek miałeś zbyt mocne paznokcie, wiesz, jak bardzo może to być frustrujące i zawstydzające. Podczas gdy opieka medyczna może naprawić twoje paznokcie, większość domowych środków jest dostępna, aby pomóc ci wyleczyć rozdwojony paznokieć. Domowe sposoby są idealne dla rozwiązań tymczasowych, ponieważ pozwalają naprawić rozdwojenie podczas gdy reszta paznokcia wyrasta. Możesz na przykład skleić rozdwojony paznokieć z powrotem, ale pamiętaj aby użyć delikatnego nacisku i uniknąć uszkodzenia otaczającej skóry i tkanki paznokcia. Torebka herbaty może działać jako tymczasowa poprawka dla rozdwojonego paznokcia.

Niedoczynność tarczycy

Jeśli ostatnio zauważyłaś łamliwe paznokcie, możesz cierpieć na niedoczynność tarczycy. Może ona powodować również inne objawy, w tym przyrost masy ciała, wypadanie włosów, przerzedzenie brwi i suchość skóry. Możesz mieć trudności z koncentracją lub problemy z pamięcią. Twoje paznokcie mogą nawet zacząć się rozdwajać. Twój lekarz może być w stanie pomóc ci zidentyfikować podstawowy problem lub skierować cię do specjalisty.

Jeśli zauważyłeś, że twoje paznokcie podnoszą się lub rozdwajają, prawdopodobnie nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza. Twoje paznokcie mogą być wczesnym objawem problemu z tarczycą, a jeśli tego doświadczasz, powinieneś natychmiast szukać odpowiedniego leczenia. Oprócz rozdwajania i podnoszenia, stan ten może również prowadzić do białych przebarwień, które są spowodowane przez powietrze pod paznokciem. Aby uzyskać właściwą diagnozę, lekarz może przepisać substytut hormonu tarczycy lub leki na tarczycę.

Istnieje kilka sposobów leczenia niedoczynności tarczycy, w tym specjalna dieta i suplementy biotyny. Twój lekarz wykona badanie krwi, aby określić przyczynę Twoich łamliwych paznokci. Opcje leczenia mogą obejmować hormonalną terapię zastępczą, witaminy lub operację. Twój lekarz przepisze plan leczenia oparty na diagnozie. Jeśli twój stan jest łagodny, leczenie może być tak proste jak zmiana diety.

Dodaj komentarz