You are currently viewing Czym są dermokosmetyki?
Czym są dermokosmetyki?

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to rozwijająca się dziedzina, łącząca dermatologię i kosmetykę, mająca na celu rozwiązanie problemów dotyczących zdrowia i piękna skóry. Tradycyjnie uważane były za produkty uzupełniające kuracje dermatologiczne, ale obecnie stały się ich uzupełnieniem lub zamiennikiem. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat długotrwałego wpływu różnych czynników na skórę, wzrasta zapotrzebowanie na produkty chroniące skórę przed długotrwałymi uszkodzeniami. Aby zachować znaczenie na tym szybko rozwijającym się rynku, dermokosmetyki muszą robić więcej niż tylko składać obietnice, że mogą sprawić, że skóra będzie wyglądać młodziej, bardziej promiennie i zdrowo.

Dermokosmetyki to dziedzina działalności, która dba o zdrowie i piękno skóry

Na całym świecie wzrasta wykorzystanie „dermokosmetycznych” produktów do pielęgnacji skóry. Produkty te wykraczają poza tradycyjną pielęgnację skóry i są inspirowane względami medycznymi. Produkty te są poparte dowodami naukowymi. Konsumenci są również coraz bardziej świadomi potrzeb i reakcji swojej skóry. Spowodowało to zwiększenie liczby produktów dermokosmetycznych trafiających na rynek.

Ta dziedzina cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ więcej osób ma delikatną skórę, która reaguje niekorzystnie na konwencjonalne kosmetyki. Ponieważ konsumenci są bardziej wyedukowani i mają wyższe oczekiwania co do jakości kupowanych produktów dermokosmetyki, a także kosmeceutyki stały się ważniejsze niż kiedykolwiek. Dziedzina dermokosmetyków obejmuje wiele zaawansowanych technologicznie składników aktywnych, które mogą poprawić zdrowie skóry.

Rozwój dermokosmetyków umożliwił stworzenie skutecznych produktów o udowodnionym bezpieczeństwie i skuteczności. Konsumenci mają więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej, a produkty dermokosmetyczne zapewniają przystępną wiedzę. Promują również filozofię, że piękno zaczyna się od zdrowej skóry. Produkty dermokosmetyczne zostały zaprojektowane tak, aby były bezpieczne, skuteczne i wygodne, a jednocześnie odpowiadały na fizyczne i psychiczne aspekty chorób skóry.

Produkty wykorzystujące składniki dermokosmetyczne wnikają w skórę głębiej niż inne produkty do pielęgnacji skóry, dzięki czemu skuteczniej poprawiają jej zdrowie i wygląd. Wiele produktów dermokosmetycznych zawiera składniki klasy farmaceutycznej i może wnikać głębiej w skórę niż zwykłe marki. Mogą one również pomóc w zmniejszeniu negatywnych skutków wielu zabiegów na skórze. Oprócz poprawy zdrowia, dermokosmetyki mogą poprawić samoocenę i jakość życia.

Jest to połączenie kosmetyki i dermatologii

Dziedziny kosmetyki i dermatologii są powiązane, ponieważ obie mają na celu poprawę zdrowia skóry. Dermokosmetyka to podzbiór dermatologii, który łączy praktyki tych dwóch dyscyplin medycznych. Podczas gdy ta ostatnia skupia się na zapobieganiu i leczeniu chorób skóry, dermokosmetyka jest wykorzystywana w naukowym zarządzaniu zaburzeniami skóry. Ta gałąź medycyny jest również powszechnie znana jako kosmeceutyka dermatologiczna.

Rośnie zapotrzebowanie na kosmetyki dermatologiczne. Popularność kosmetyków wzrosła, ponieważ coraz więcej osób ma bardzo wrażliwą skórę i źle reaguje na konwencjonalne kosmetyki. Coraz większa liczba konsumentów ma wysokie oczekiwania wobec produktów, których używa, a także posiada coraz większą wiedzę na temat zdrowia skóry. Chcą też wiedzieć, jak działają i czy są bezpieczne. Aby sprostać tym oczekiwaniom, pojawiają się dermokosmetyki i kosmeceutyki.

Pomimo połączenia tych dwóch dziedzin, istnieje między nimi kilka istotnych różnic. Z tego powodu dermokosmetyki i kosmetyki konwencjonalne podlegają różnym przepisom i dekretom krajowym i europejskim. Różnica jest niejasna i stała się szarą strefą. Na razie ważne jest, aby zrozumieć tę różnicę. W międzyczasie można znaleźć produkty kosmetyczne, które łączą zasady dermatologii.

Tradycyjnie dermokosmetyki były uważane za produkt uzupełniający zabiegi dermatologiczne. Jednak przesunęła się w kierunku zastąpienia lub uzupełnienia leczenia medycznego. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat długotrwałych szkód spowodowanych przez czynniki zewnętrzne, dermokosmetyki muszą nadążać za twierdzeniami ich producentów. Celem jest stworzenie produktów, które działają przez długi czas i poprawiają zdrowie skóry.

Jest popularny wśród dermatologów

Przewiduje się, że w najbliższych latach popyt na dermokosmetyki będzie nadal rósł. Ponieważ konsumenci stają się coraz bardziej wyedukowani na temat wrażliwości skóry i szkód, jakie może ona wyrządzić, poszukują produktów, które pomagają im zapobiegać i leczyć schorzenia, a nie tylko ukrywać oznaki starzenia. Produkty te mogą zastąpić zalecenia lekarskie lub je uzupełnić. Konsumenci w obszarach miejskich są szczególnie zmotywowani do wyboru zdrowych produktów kosmetycznych, ponieważ chcą leczyć istniejące problemy od podstaw lub zapobiegać potencjalnym problemom przed ich wystąpieniem.

Choć produkty dermokosmetyczne są często używane do poprawy wyglądu zaburzeń skóry, mogą być również korzystne dla samooceny i jakości życia danej osoby. Produkty te są często wytwarzane przez dermatologów z wysoce zaawansowanych składników, które są zaprojektowane tak, aby celować w konkretne problemy skórne. Korzyści z dermokosmetyków są nie tylko kosmetyczne, ale również zapobiegawcze. Stosując się do reżimu regularnego leczenia, ludzie mogą drastycznie zmniejszyć negatywne skutki swoich zaburzeń skórnych i odzyskać pewność siebie.

Produkty dermokosmetyczne są skuteczne w penetracji skóry znacznie głębiej niż inne rodzaje produktów. Produkty dermokosmetyczne składają się z drobnych cząsteczek, które przenikają przez naskórek i zapadają się do skóry właściwej, czyli drugiej warstwy skóry. Mogą one korygować kłopotliwe warunki skórne i chronić skórę, sprawiając, że wygląda ona bardziej naturalnie. Ponadto wiele dermokosmetyków jest niedrogich, więc rekomendacja dermatologa jest bardzo wskazana.

Ponieważ dermokosmetyki są bardzo skuteczne w zapobieganiu i leczeniu trądziku, dermokosmetyki stały się integralną częścią arsenału terapeutycznego dermatologa. Jednak aby zapewnić bezpieczne stosowanie i skuteczne rezultaty, dermatolodzy muszą zrozumieć naukę stojącą za tymi produktami. Niniejszy przegląd przedstawia multidyscyplinarne podejście naukowe do dermokosmetyków. Opisane zostaną główne etapy procesu rozwoju, wytyczne regulacyjne dotyczące produkcji dermokosmetyków oraz przyszłe badania w tej dziedzinie.

Jest dostępny w aptekach

Dermokosmetyki to specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dostępne w aptekach. Produkty te przeznaczone są dla osób o skórze wrażliwej, problematycznej lub alergicznej. W przeciwieństwie do kremów i balsamów stosowanych miejscowo, które są produkowane ze składników roślinnych, dermokosmetyki nie są środkami farmaceutycznymi. Istnieje jednak wiele produktów dermokosmetycznych, które mogą uzupełniać leczenie problemów skórnych. Niektóre z najpopularniejszych opisano poniżej:

Sprzedaż detaliczna dermokosmetyków w aptekach nadal rośnie – wynika ze statystyk firmy Cosmetica Italia. Z ostatniego badania wynika, że sprzedaż detaliczna tych produktów wzrosła w 2019 roku o 1,6% i osiągnęła łączną wartość ponad 1 900 mln euro. Wzrost popularności dermokosmetyków w aptekach można przypisać temu, że wielu Włochów kupuje swoje kosmetyki w aptekach, nie tylko dlatego, że są one wygodniejsze i bezpieczniejsze, ale także dlatego, że mogą poprosić farmaceutów o poradę dotyczącą ich potrzeb estetycznych lub użyć produktów dla skóry wrażliwej.

Ponieważ farmaceuci są przeszkoleni do przepisywania produktów farmaceutycznych, mogą doradzić klientom najlepsze produkty do pielęgnacji skóry. Produkty sprzedawane w aptekach muszą spełniać rygorystyczne normy farmaceutyczne, a farmaceuci mogą oferować wskazówki i zalecenia dotyczące tego, co działa najlepiej dla nich. Ponadto kosmetyki apteczne są produkowane zgodnie z aktualnymi standardami naukowymi, więc można czuć się bezpiecznie używając ich. A ponieważ ich formuły są wysoce skuteczne, nadają się dla osób o wrażliwej skórze i dla alergików.

W aptekach dostępnych jest wiele marek dermokosmetyków, w tym kilka marek z najwyższej półki. Wśród dermokosmetyków marki Scholl znajdują się m.in. antyperspiranty i produkty regenerujące, natomiast inne marki oferują szeroki wachlarz zabiegów na różne problemy skórne. Pharmaceris, na przykład, ma produkty na trądzik, bielactwo i łuszczycę.

Sformułowanie według typu skóry lub problemu skórnego

Według Towarzystwa Dermofarmacji, definicja dermokosmetyków to: „produkty kosmetyczne, które łączą aspekty farmaceutyczne i dermatologiczne w celu osiągnięcia celu kosmetycznego”. Ten rodzaj kosmetyków przeznaczony jest dla konsumentów z istniejącymi wcześniej schorzeniami lub problemami skórnymi. Aby zapewnić jakość, dermokosmetyki podlegają specyficznej dokumentacji i wymaganiom jakościowym. Obecne wytyczne S1 zostały opracowane na podstawie oświadczenia Niemieckiego Towarzystwa Dermatologicznego z 2013 roku zatytułowanego „Interdisciplinary Management of Rosacea”.

Dodaj komentarz