You are currently viewing Czy maska na twarz jest tego warta?
Czy maska na twarz jest tego warta?

Czy maska na twarz jest tego warta?

Czy maski na twarz naprawdę działają? Odpowiedź zależy od tego, czego szukasz. Kilka badań w świecie rzeczywistym wykazało, że maski na twarz mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się niektórych wirusów, takich jak grypa. Jedno z nich wykazało nawet, że stosowanie maseczki zapobiega wdychaniu do 80% kropli z dróg oddechowych przez inne osoby. Ale badania w świecie rzeczywistym są trudniejsze do znalezienia. Jednak amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zwróciły uwagę na niektóre badania w świecie rzeczywistym w swoim artykule „Is a Face Mask Worth It?”

Make your own face mask

Większość ludzi ma już materiały potrzebne do wykonania własnej maski. Warto wykonać maskę na twarz z materiałów oddychających, ponieważ mogą one zapobiec zakażeniu koronawirusem. Ten artykuł zawiera wskazówki, jak zrobić własną maskę na twarz. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, jak zrobić własną maskę. Mamy nadzieję, że te wskazówki sprawią, że Twoja maska na twarz będzie bardziej skuteczna. W końcu to twoja twarz i twoja skóra!

Zawsze przeprowadzaj test płatkowy przed użyciem domowych masek do twarzy. Nigdy nie wiesz, jakie reakcje możesz mieć na niektóre składniki. Aby sprawdzić, czy Twoja domowa maseczka będzie powodować podrażnienia lub wywoływać zaczerwienienia, nałóż niewielką ilość za uchem na 15 minut i dokładnie spłucz. Możesz powtarzać ten proces codziennie, aż osiągniesz pożądany efekt. Ponadto, powinnaś stosować domowe maseczki do twarzy w ciągu godziny od przygotowania.

Unikanie kwaśnych składników w maseczkach do twarzy

Skóra twarzy jest niezwykle wrażliwa. Jako jedyna część ciała wystawiona na działanie żywiołów, jest podatna na atak ze źródeł zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest stosowanie maseczki, która nie będzie powodowała podrażnień i infekcji skóry. Dobra maska do twarzy powinna zawierać składniki, które pomogą przywrócić równowagę pH skóry. Oprócz naprawy skóry, maseczki do twarzy mogą również leczyć trądzik. Jeśli jednak nie jesteś pewien, którą maskę zastosować, dr Khetarpal zaleca czytanie etykiety.

Używanie maski do twarzy jest doskonałym sposobem na poprawę cery i nawilżenie skóry. Tworzy ona film, który pozwala składnikom wnikać głębiej w skórę. Wiele masek do twarzy zawiera składniki, które mogą pomóc w walce z trądzikiem, drobnymi zmarszczkami i ciemnymi plamami. Możesz również znaleźć skoncentrowane wersje tych składników. Najlepiej jest przeczytać wskazówki na produkcie, aby zobaczyć, czy powinieneś używać go częściej lub zmniejszyć jego użycie.

Fit

Nowe badanie sugeruje, że warto zainwestować w dobrze dopasowaną maskę do twarzy. Według CDC, tylko około połowa masek klasy klinicznej jest zaprojektowana tak, aby zapewnić optymalne dopasowanie dla użytkowników. Jednak wyniki te mogą służyć jako podstawa do poprawy dopasowania dla pracowników pierwszej linii. Badanie podkreśla również znaczenie dopasowania w maskach klasy klinicznej i otworzyło nowe drogi badań nad tym zagadnieniem.

Jeśli chodzi o dopasowanie, jednym z najważniejszych czynników jest jakość maski twarzowej. Według dr Bob Bollinger, profesor chorób zakaźnych na Johns Hopkins University i założyciel Emocha Health, maska na twarz powinna być konsekwentnie i bezpiecznie dopasowana. CDC zaleca, że maski powinny ściśle przylegać do twarzy bez żadnych szczelin wokół niej. Większość z tych masek posiada regulowany przewód nosowy, aby pomóc zapewnić, że są one odpowiednio dostosowane do użytkowników.

Koszt

Koszt masek na twarz gwałtownie wzrósł w ostatnich dniach w całym Hongkongu, gdzie rozprzestrzenianie się zjadliwego wirusa zwanego koronawirusem Wuhan sprawiło, że ludzie walczą, aby zaopatrzyć się w sprzęt ochronny. Jeden z farmaceutów zauważył, że pudełko 50 masek chirurgicznych kosztowało 200 HK$, podczas gdy respirator N95 kosztował 60 HK$. Oba rodzaje masek były szeroko stosowane podczas epidemii Sars w 2003 roku, która zabiła 299 osób w Hongkongu.

Na szczęście Administracja Podatkowa ma nową politykę dotyczącą kosztów masek na twarz. Jeśli kupisz maskę podczas dojazdów do pracy, możesz bezpośrednio odliczyć jej koszt od podatku dochodowego w ramach kategorii kosztów podróży. Ponadto, jeśli nie jesteś zaopatrzony w maskę twarzową opłacaną przez pracodawcę, możesz odliczyć dodatkowe zakupy masek twarzowych na czas podróży, o ile koszt nie przekracza 2 EUR dziennie.

Dystans społeczny

Jeśli szukasz maski twarzowej, ale nie jesteś pewien, czy warto ją kupić, rozważ te dwie kwestie. Maski na twarz są często związane z zachowaniami antyspołecznymi i mogą pomóc w przekształceniu nieświadomych zachowań społecznych w świadome zachowania antyspołeczne. W rzeczywistości, niektóre badania wykazały, że maski na twarz mogą pomóc ograniczyć zachowania antyspołeczne aż o 95%. Czy te maski są warte ceny jest kwestią debaty, ale są one warte korzyści społecznych dystansu.

Po pierwsze, maski twarzy są skuteczne w zapobieganiu skażenia. Zapobiegają one kontaktowi ludzi z wirusem, który powoduje COVID-19. Dodatkowo, maski chirurgiczne są bardziej skuteczne niż maski z tkaniny. Badanie podkreśla siłę dokładnego badania w ustalaniu zachowań społecznie akceptowalnych i dostarcza szeregu wniosków dotyczących masek na twarz. Noszenie maski na twarzy nie oznacza jednak, że trzeba zrezygnować z dystansu społecznego.

Skuteczność

Skuteczna maska na twarzy może zmniejszyć dystans, jaki pokonują patogeny przenoszone drogą powietrzną. Stosowanie masek twarzowych mogłoby pomóc w zapobieganiu zarażania ludzi grypą i innymi wirusami oddechowymi. Istnieją jednak pewne zastrzeżenia. Maski na twarz mają ograniczony zakres ochrony. Ostatnie badanie wskazało, że skuteczność masek w ochronie przed grypą i innymi infekcjami wirusowymi może być niższa niż wcześniej sądzono. Potrzebna jest dalsza analiza, aby określić, jak dobrze maski twarzowe chronią przed patogenami przenoszonymi przez powietrze.

W badaniach tych odnotowano ograniczoną liczbę ustaleń. Pomimo niskiej adherencji i zmiennych wyników, skuteczność masek twarzowych w zapobieganiu infekcji SARS-CoV-2 jest nadal niejasna. Co więcej, badania nie były zaślepione. Ponadto, istnieją ograniczone dowody oceniające skuteczność masek jako kontroli źródła. Pomimo niejednoznacznych wyników, wyniki obecnego badania sugerują, że stosowanie masek na twarz może zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia SARS-CoV-2.

Dodaj komentarz