You are currently viewing Jak rozpoznać suchą skórę twarzy?
Jak rozpoznać suchą skórę twarzy?

Jak rozpoznać suchą skórę twarzy?

Sucha skóra twarzy może być trudna do zauważenia, więc jeśli chcesz wiedzieć, czy ją masz, jest kilka oznak, których należy szukać. Przede wszystkim, odwodniona skóra jest napięta i swędzi. Może być również szorstka, łuszczyć się lub swędzieć. Możesz również zauważyć, że Twoja skóra jest ogólnie bardziej sucha niż zwykle. Gdy zauważysz te oznaki, będziesz chciała poszukać leczenia.

Odwodniona skóra czuje się napięta

Jeśli skóra twarzy wydaje się sucha, może być odwodniona. Skóra jest delikatnym organem, składającym się z różnych warstw. Dwie górne warstwy skóry zawierają olej, który zatrzymuje wilgoć z otoczenia. Odpowiednia równowaga między olejem a wilgocią sprawia, że skóra wygląda pulchnie i zdrowo. Odwodniona skóra może wyglądać na szorstką i błyszczącą. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać odwodnieniu skóry. Używaj kremu nawilżającego, który jest przeznaczony specjalnie dla skóry odwodnionej, a także unikaj ostrego złuszczania i nadmiernie wysuszających produktów.

Sucha skóra powoduje również ciemne kręgi pod oczami. Jest również przyczyną zapadniętych oczu i matowego wyglądu. W tym czasie skóra nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, aby utrzymać prawidłowe krążenie, co powoduje jej matowy wygląd i brak blasku. Jeśli skóra czuje się napięta, jest odwodniona. Możesz nawet zauważyć łuszczenie się skóry lub drobne linie na skórze. Swędząca, napięta skóra jest oczywistą oznaką odwodnienia.

Suchość

Sucha, swędząca skóra na twarzy to częsty problem, ale istnieją sposoby, aby mu zapobiec i leczyć. Sucha skóra może być wynikiem wielu różnych przyczyn, w tym ostrych detergentów, niskich temperatur i powszechnych nawyków związanych z zimną pogodą. Branie gorącego prysznica również może przyczynić się do wysuszenia skóry twarzy, podobnie jak częste dotykanie twarzy gołymi rękami. Zastosowanie łagodnego kremu hydrokortyzonowego może pomóc zmniejszyć swędzenie.

Mając suchą, swędzącą skórę twarzy może być wskaźnikiem innych poważnych warunków zdrowotnych, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niedożywienie i niewydolność nerek. Ponadto, suchość może być podstawowym objawem innych chorób, takich jak zespół Sjogrena. Szukanie pomocy medycznej dla tego problemu jest niezbędne, aby znaleźć rozwiązanie. Czasami choroba podstawowa powoduje suchość skóry, a najlepszym leczeniem jest kombinacja zabiegów.

Choć nijaki krem nawilżający bez recepty może zapewnić tymczasową ulgę, wielu dermatologów zaleca bardziej intensywny reżim. Łagodny krem kortykosteroidowy może być stosowany na twarzy, a silniejszy krem może spowodować wtórne zakażenie bakteryjne. W ciężkich przypadkach może to prowadzić do ścieńczenia skóry i rozstępów. Inne opcje leczenia mogą obejmować doustne leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd, ale nie leczą problemu. Inną opcją dla suchej skóry jest krem emolientowy, który możesz zastosować na mokrą skórę.

Scaly

Jednym ze sposobów, aby wiedzieć, czy masz suchą skórę twarzy, jest konsystencja suchości. Sucha skóra jest zwykle podrażniona i łuszcząca się. Może być również napięta, lub skóra może wyglądać na matową. Może być również objawem niektórych chorób, takich jak łuszczyca lub egzema. Sucha skóra jest częstym problemem wśród starszych dorosłych, ale może również wystąpić u młodszych osób, jak również.

Sucha skóra na twarzy może być spowodowana przez różne czynniki, w tym wiek, genetyka i niektóre produkty do pielęgnacji skóry. Jeśli suchość skóry jest spowodowana alergią, stosuj produkty bezzapachowe. Unikaj produktów, które zawierają alkohol lub retinoidy. Jeśli suchość jest spowodowana przez powietrze w pomieszczeniach, można użyć nawilżaczy, aby dodać wilgoci do powietrza. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć lekarstwa na suchą skórę, skontaktuj się z lekarzem.

Chociaż wiele osób nie ma suchej skóry, rozpoznanie oznak odwodnienia może być trudne. Możesz mieć kłopotliwą cerę, pryszcze i mnóstwo innych nieprzyjemnych objawów. Może też być łuszcząca się lub nawet czerwona. Może nawet mieć pęknięcia i być bolesna w dotyku. W zależności od stopnia zaawansowania Twojego przypadku, objawy te mogą być wynikiem poważnego schorzenia suchej skóry.

Szorstka

Jeśli masz suchą skórę twarzy, mogą Cię niepokoić drobne linie i powierzchowne zmarszczki. Chociaż sucha skóra jest naturalnym procesem, wynikiem jest często szorstka skóra, która może być niewygodna i drażniąca. Nadmiar martwych komórek skóry jest jedną z przyczyn tego stanu, a połączenie nawilżania i złuszczania może pomóc w walce z nim. Sucha skóra jest również często wynikiem starzenia się, a jeśli zauważysz znaczną ilość tego problemu, może to być czas na wizytę u lekarza.

Ponieważ sucha skóra ma tendencję do bycia bardziej wrażliwą niż skóra tłusta, ważne jest, aby odpowiednio ją nawilżyć. Dobrym sposobem na to jest stosowanie na twarzy środków oczyszczających na bazie wody. Środki oczyszczające na bazie oleju są najlepsze dla osób o bardzo suchej lub bardzo suchej skórze twarzy. Jeśli jednak szukasz bardziej intensywnego podejścia, rozważ użycie środka oczyszczającego na bazie oleju. Spróbuj znaleźć środek oczyszczający, który jest testowany przez dermatologów.

Brak oleju

Czy jest on nadmiernie tłusty czy nie, olej, który nakładamy na naszą twarz jest w rzeczywistości naturalnym środkiem smarującym, który wydzielają nasze gruczoły łojowe. Oleje uszczelniają wilgoć i chronią naszą skórę przed alergenami i innymi elementami, które mogą ją wysuszyć. Jako największy organ ciała, gruczoły łojowe pomagają utrzymać nawilżenie skóry. Bez odpowiedniej ilości oleju, nasza skóra może stać się sucha, łuszcząca się i reaktywna. Aby zapewnić optymalną równowagę, musimy najpierw określić typ naszej skóry.

Z wiekiem nasze ciała produkują mniej elastyny i kolagenu. Spada produkcja kwasu hialuronowego, a naturalne gruczoły łojowe produkujące olej w skórze ulegają redukcji. Nasza skóra staje się wtedy cieńsza i mniej elastyczna. Na starość nasze naturalne olejki nie są w stanie sprostać wymaganiom skóry, co powoduje jej wysuszenie. Brak oleju może również naruszyć naszą barierę skórną.

Brak zdrowych tłuszczów

Mogłaś nie brać pod uwagę roli zdrowych tłuszczów w swoim organizmie. Tłuszcze te utrzymują ciało nasmarowane i działające sprawnie. Podczas gdy kremy nawilżające mogą pomóc utrzymać skórę miękką i elastyczną, produkty te nie zawierają niezbędnych kwasów tłuszczowych i tłuszczów wielonienasyconych potrzebnych do utrzymania zdrowej cery. Innym znakiem, że może ci brakować zdrowych tłuszczów, jest sucha i swędząca skóra.

Sucha, łuszcząca się skóra może być oznaką choroby podstawowej, takiej jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub niedożywienie. Alkohol i palenie papierosów mają negatywny wpływ na funkcjonowanie bariery skórnej. Choć te dwa środki mogą wydawać się proste, często nie poprawiają stanu skóry. Jeśli doświadczasz poważnych objawów suchej skóry, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy i leczenia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby zaradzić temu stanowi rzeczy bez stosowania ostrych produktów do pielęgnacji skóry.

Jedzenie tłustych ryb jest doskonałym sposobem na poprawę struktury suchej skóry. Ryba jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek na skórze. Podobnie zawiera selen, substancję, która pomaga zachować kolagen i elastynę w skórze. Tłuszcze te wspierają również zdrowie skóry poprzez zwalczanie uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki. Nic dziwnego, że tak wiele osób przysięga na ryby.

Symptomy niedoczynności tarczycy

Jeśli masz niski poziom hormonu tarczycy, możesz doświadczać niektórych z najczęstszych problemów skórnych, jakie może mieć człowiek. Niedoczynność tarczycy to niedoczynność tarczycy, która powoduje suchą, szorstką i kruchą skórę. Przyczyna tego zaburzenia jest nieznana, a stanowi temu często towarzyszą inne objawy. Palmoplantar keratoderma jest kolejnym częstym objawem i również może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Ostatnio w badaniu na myszach z niedoczynnością tarczycy podkreślono nieprawidłowe zmniejszenie gojenia się ran i suchość skóry.

Osoby z problemami tarczycy mogą również doświadczać przyrostu masy ciała i zwiększonego ryzyka otyłości. Osoby z łagodną niedoczynnością tarczycy mogą również doświadczyć obrzmiałej skóry twarzy i nadmiaru masy ciała w brzuchu. Zaburzenia tarczycy zostały również związane z większym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów, bolesnej choroby zapalnej stawów. Podczas gdy objawy niedoczynności tarczycy mogą być bardzo frustrujące, leczenie jest skuteczne w zarządzaniu stanem i kontrolowaniu jego objawów.

Symptomy łuszczycy

Osoby z łuszczycą na twarzy często doświadczą łuszczących się, czerwonych łat, które są drażniące i uciążliwe. Choroba dotyka skóry na górnej wardze, brwi i linii włosów. Możliwe jest także wystąpienie skorupiastych, czerwonych lub podniesionych powiek, które będą swędzieć i ocierać się o oko. Opcje leczenia obejmują leki miejscowe, doustne i terapie biologiczne, jak również stosowanie produktów dostępnych bez recepty. Na szczęście, National Psoriasis Foundation stworzyła program Seal of Recognition, który wymienia produkty niepodrażniające, aby pomóc ludziom z tą chorobą zarządzać ich podrażnieniem skóry.

Psoriasis na twarzy może być czerwona, purpurowa lub biała, z łuszczącymi się łatami. To może być trudne do odróżnienia od innych chorób skóry, a objawy mogą trwać przez tygodnie lub miesiące. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów. Aby diagnoza była bardziej precyzyjna, lekarz powinien dokładnie obserwować Twoją skórę. Należy szukać pomocy medycznej dla wszelkich łuszczących się łat lub skaz.

Dodaj komentarz