Czy wiesz, że stan Twoich paznokci może świadczyć o kondycji całego organizmu? Wszystko dlatego, że składniki odżywcze z pokarmów najpierw zasilają narządy wewnętrzne, a dopiero następnie włosy, skórę i właśnie paznokcie. Sprawdź, jaka może być przyczyna rozdwajania się paznokci i jak poradzić sobie z tym problemem.
Rozdwajające się paznokcie – przyczyny
Dlaczego paznokcie się rozdwajają? Przyczyn może być kilka – czytaj: Rozdwajające się paznokcie – robisz to sobie sama!. Wpływ na kiepski stan paznokci może mieć nieodpowiednia dieta albo uwarunkowania genetyczne. Co jeszcze? Najczęstsze przyczyny rozdwajających się paznokci to:
- narażanie dłoni na działanie wody (zwłaszcza twardej) oraz detergentów,
- bardzo częste używanie zmywacza do paznokci,
- niedobór witamin (głównie A i E, C oraz witamin z grupy B),
- niewłaściwa dieta,
- brak odpowiedniego nawilżenia dłoni i paznokci.
Proste sposoby na rozdwajające się paznokcie
Zastanawiasz się, jak pomóc swoim łamliwym i rozdwojonym paznokciom? Najlepsze rezultaty osiągniesz, stosując wszystkie poniższe sposoby jednocześnie.
1. Wzmocnij paznokcie odpowiednią dietą
Rozdwajanie oraz łamliwość paznokci są częstym skutkiem złej i mało urozmaiconej diety. Jeśli chcesz poprawić ich stan, wzbogać menu o marchewkę lub sok z tego warzywa. Witamina A zawarta w marchwi doskonale wpływa na wygląd i wzrost paznokci.
Równie ważne przy rozwarstwianiu paznokci są witaminy E, C oraz B, a także proteiny (białko) oraz cynk. Warto sięgnąć również po zioła: skrzyp i pokrzywę. Pozytywne efekty takiej kuracji zauważysz nie tylko na paznokciach – mocniejsze staną się też Twoje włosy. Jednak efekty diety nie pojawią się natychmiast. Na pierwsze widoczne rezultaty trzeba będzie poczekać około 2-3 miesiące. Mimo wszystko warto uzbroić się w cierpliwość.
2. Zadbaj o właściwą pielęgnację paznokci
Do piłowania paznokci używaj pilniczków szklanych lub tekturowych. Unikaj natomiast metalowych, ponieważ powodują one mikropęknięcia płytki i sprzyjają jej rozdwajaniu.
Dodatkowo zacznij stosować odżywki przeznaczone do pielęgnacji rozdwajających się paznokci (np. odżywka do paznokci z ceramidami Pirolam). Ważne jest również, aby na czas regeneracji paznokci zrezygnować z tipsów, hybryd i lakierów o mocnych kolorach. Na słabej płytce paznokcia lakier może szybko odpryskiwać i tworzyć przebarwienia, dlatego najlepiej wybieraj ten bezbarwny lub o mało intensywnych odcieniach.
Twoje paznokcie mogą się także rozdwajać z powodu przesuszonej płytki (rozpoznasz je po długich bruzdach, ciągnących się przez całą płytkę paznokcia). Jeżeli masz taki objaw, postaw na krem nawilżający do dłoni i paznokci (np. Novophane) albo serum (np. odżywcze – L’biotica Biovax lub regeneracyjne serum do paznokci Regenerum).
Twoim paznokciom przydadzą się specjalne kąpiele. Raz w tygodniu zafunduj im namaczanie w podgrzanej oliwie z oliwek lub w ziołowym naparze (np. ze skrzypu).
3. Zrezygnuj z acetonu
Aceton ma tą zaletę, że rozpuszcza lakier do paznokci szybciej niż inne substancje, dlatego ciągle produkowane są zmywacze, których jest podstawą. Niestety rozdwajająca się płytka paznokcia nie lubi się z produktami, które dodatkowo przesuszają paznokcie.
Na czas kuracji wzmacniającej płytkę postaraj się najlepiej całkowicie zrezygnować z malowania paznokci, a przynajmniej przerzucić się na zmywacze bez acetonu. Zazwyczaj posiadają one w składzie witaminy, oleje lub wyciągi ziołowe, dzięki czemu nie tylko zmywają lakiery, ale i pielęgnują płytkę paznokcia.
4. Wyeliminuj wszystko, co szkodzi paznokciom
Paznokciom niestety szkodzi wiele rzeczy. Należą do nich przede wszystkim środki chemiczne (np. domowe detergenty) i zbyt długie moczenie w wodzie. Ze swojego codziennego otoczenia postaraj się wyeliminować potencjalne czynniki szkodliwe, np. wszystkie domowe porządki wykonuj w rękawiczkach ochronnych. Po każdym myciu rąk wmasuj w nie nawilżający krem, który odżywi także paznokcie.