Skóra z rozszerzonymi naczynkami włosowatymi, czyli tzw. cera naczynkowa, to problem wielu kobiet. Kłopoty z taką cerą mają młode dziewczęta, kobiety w ciąży oraz panie w okresie menopauzy. Jeśli natura obdarzyła Cię jasną karnacją i suchą, wrażliwą skórą, może to dotyczyć również Ciebie. Dowiedz się, jak dbać o cerę naczynkową.
Charakterystyka cery naczynkowej
Po 30. r.ż. w skórze zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu i pogarsza się mikrokrążenie. Do najczęstszych przyczyn kruchości naczyń krwionośnych, szczególnie tych włosowatych, należą zaburzenia hormonalne i krążeniowe, wrażliwość skóry, zaburzenia przewodu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, czy też… duże emocje. Możesz się ich nabawić również, jeśli godzinami stoisz w pracy (zwłaszcza na wysokich obcasach) lub prowadzisz siedzący tryb życia.
Zdarza się, że zaczerwienienie skóry twarzy spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych ustępuje po pewnym czasie, ale niestety bywa też, że rumień pozostaje na zawsze. Na twarzy, najczęściej na policzkach, przy skrzydełkach nosa, a czasem również na dekolcie powstają cienkie, pojedyncze lub bardzo gęste czerwone niteczki. W terminologii medycznej określa się je mianem teleangiektazji.
Czy wiesz, że…? Łączna długość naczyń krwionośnych u dorosłego człowieka to ponad 160 tys. km! To cztery razy więcej niż długość równika! |
Pielęgnacja cery naczynkowej w domu
Czego nie lubi cera naczynkowa? Przede wszystkim chroń ją przed promieniowaniem UV i przez cały rok stosuj kremy z filtrem. Unikaj mrozu i wiatru, zmian temperatur czy wilgoci. W zimne i wietrzne dni zabezpiecz twarz tłustym kremem, który będzie barierą dla niekorzystnych dla skóry czynników pogodowych. Unikaj też łaźni parowych, sauny, solarium, gorących kąpieli i napojów czy ostrych, rozgrzewających przypraw.
Cera naczynkowa – kosmetyki, które Ci pomogą
Kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej mają przede wszystkim za zadanie wzmocnić skórę i zmniejszyć kruchość naczynek. Sięgnij więc po kremy zwiększające elastyczność ścian naczyń włosowatych. Wśród składników pożądanych w kosmetykach do cery naczynkowej znajdziesz: witaminę C, witaminę K, kasztanowiec, nagietek, rumianek, zieloną glinkę, algi morskie, arnikę górską czy miłorząb japoński. Zwracaj uwagę na to, by pojawiały się wysoko w składzie.
TRICK: Jak ukryć pod makijażem pękające naczynka krwionośne? Sięgnij po krem z dodatkiem zielonej glinki. Na wieczór z kolei użyj zielonej bazy pod makijaż, która ukrywa zaczerwienienia. Po nałożeniu bazy, nałóż silnie kryjący fluid. W dobrych drogeriach znajdziesz wiele podkładów i pudrów do cery naczynkowej. |
Leczenie cery naczynkowej u specjalisty
Czasami zdarza się, że wklepywanie kremów nie przynosi efektów lub pajączki są dość rozległe i utrwalone. Wtedy potrzeba interwencji specjalisty. Dzięki serii zabiegów zamykania naczynek w salonie kosmetycznym lub w gabinecie medycyny estetycznej możesz trwale wzmocnić swoją skórę i poprawić jej wygląd. Takie zabiegi najlepiej zaplanuj na jesień, w czasie łagodnej zimy lub wiosną, gdy nie ma gwałtownych zmian temperatur. Przez miesiąc po zabiegu twarz trzeba chronić kremem z filtrem 50 SPF.
Do metod zamykania rozszerzonych naczynek na twarzy należą:
- elektrokoagulacja – polega na zamykaniu naczynek za pomocą prądu stałego o wysokiej częstotliwości. Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, a proces gojenia trwa ok. miesiąca,
- laser – zamyka (kurczy) naczynka z użyciem energii świetlnej.
Rodzaj zabiegu dobierany jest indywidualnie po dokładnej ocenie stanu cery naczynkowej. Jeśli chcesz się pozbyć szpecących, czerwonych „pajączków” na twarzy masz wiele możliwości do wyboru.