Cera naczynkowa wymaga nie tylko intensywnej pielęgnacji, ale też specjalnego makijażu. Jeśli jesteś jej posiadaczką, prawdopodobnie stosujesz korektor z zielonym pigmentem, który doskonale zakrywa pajączki. A jaki podkład wybrać, aby naczynka stały się mniej widoczne?
Cera naczynkowa – po czym ją poznasz?
Cera naczynkowa jest bardzo problematyczna, a brak odpowiedniej ochrony i pielęgnacji sprawia, że wygląda nieestetycznie. Skłonności do cery naczynkowej to przede wszystkim zasługa genów. Niestety cera naczynkowa dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, ponieważ znacząca rolę odgrywają tutaj żeńskie hormony płciowe – estrogeny.
Do typowych objawów tego typu cery należą: rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy, głównie w okolicach nosa, na policzkach oraz na brodzie, zaczerwienienia skóry, często pojawiający się lub stale występujący na twarzy rumień oraz popękane naczynka.
Jeśli zmagasz się z takimi problemami, powinnaś wiedzieć, co może niekorzystnie wpływać na stan Twojej skóry. Tu można wyróżnić przede wszystkim:
- wahania temperatur,
- ekspozycję skóry na słońce,
- opalanie się,
- wiatr,
- mróz,
- palenie papierosów,
- gorącą wodę,
- korzystanie z sauny,
- spożywanie pikantnych potraw,
- stres i przeżywanie silnych emocji.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Utrzymanie zdrowej skóry wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz wyrzeczeń. Odpowiednia pielęgnacja jest w stanie zapobiec rozszerzaniu się naczyń krwionośnych.
Do mycia stosuj tylko delikatne środki myjące. Do cery naczynkowej powinno się używać tylko chemicznych peelingów, ponieważ te mechaniczne mogą tylko pogłębić problem. Rozszerzone naczynka nie lubią słońca i zimna, dlatego przed wyjściem z domu zawsze nałóż na twarz krem ochronny. Preparaty do tego rodzaju cery zwykle zawierają zielony pigment, który niweluje rumień, ujednolicając kolor skóry.
Cera naczynkowa – jaki podkład?
Ten rodzaj cery wymaga podkładów płynnych, mocno kryjących, które poradzą sobie z ukryciem ewentualnych zaczerwienień lub rumieńców. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, kiedy zależy Ci na doskonałym makijażu i całkowitym ukryciu ewentualnych problemów. Oczywiście oprócz mocnego krycia fluid powinien zapewniać również ochronę przed słońcem. Tego typu dermokosmetyków szukaj głównie w aptekach.
Jeśli Twoja cera jest szczególnie problematyczna, a kosmetyki drogeryjne nie do końca zakrywają pajączki – sięgnij po preparaty z apteki do cery naczynkowej. Możesz wybrać np. fluid dla skóry naczynkowej Iwostin Correctin Capillin SPF 30 lub kojący podkład korygujący o elastycznej konsystencji La Roche-Posay Toleriane Teint, SPF 25. Dobrym wyborem będzie także nieco lżejszy tonujący krem CC (np. krem kompleksowo korygujący do codziennej pielęgnacji La Roche-Posay Rosaliac CC Intense SPF 30). Jeśli Twój makijaż ma przetrwać naprawdę długo, sięgnij po produkt o przedłużonej trwałości (np. fluid korygujący 16h Vichy Dermablend).
Jak wykonać makijaż?
Zanim nałożysz podkład, zacznij od zatuszowania niedoskonałości korektorem. Do przykrycia pajączków używaj koloru zielonego, który doskonale neutralizuje tego typu przebarwienia skórne. Nakładaj kosmetyk punktowo, na miejsca wymagające korekty. Następnie pokryj twarz fluidem i omieć pędzlem z sypkim pudrem.
Stosowanie różu jest dosyć ryzykownym krokiem dla posiadaczek cery naczynkowej. Dobrą alternatywą są bronzery, które ożywiają makijaż, a przy tym doskonale sprawdzają się w przypadku modelowania twarzy.
Posiadaczki cery naczynkowej, które lubią mocny makijaż oczu, mają bardzo dużo możliwości. Jedyną rzeczą, której powinnaś unikać, są odcienie czerwieni lub różu, ponieważ podkreślają zaczerwienienia na twarzy. Dużo lepiej sprawdzą się odcienie neutralne – beże, brązy czy szarości.