W każdym sezonie letnim stajesz przed wyborem odpowiedniego kremu czy olejku do opalania. Z roku na rok kosmetyków z filtrem przybywa, wybór staje się coraz większy, ale i coraz trudniejszy. Alternatywę dla tradycyjnych balsamów z SPF stanowią produkty, które zawierają w sobie naturalne składniki chroniące skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Są nimi olejki, masła oraz filtry mineralne.
Niewidzialne promienie UV
Promieniowanie UV dzielimy na :
- UVA
Promieniowanie UVA stanowi ok 95% promieniowania docierającego na Ziemię. Jest to bardzo silne promieniowanie, którego nie odczuwasz. Skutkuje ono opalenizną bez zaróżowienia i zaczerwienienia skóry, gdyż dociera do jej głębokich warstw. Przyspiesza powstawanie zmarszczek, powoduje przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Osłabia też włókna elastyny i kolagenu. Jesteś narażony na jego działanie przez cały rok, niezależnie od pogody i pory dnia. Działanie tego promieniowania wykorzystywane jest, np. w solarium.
- UVB
Promieniowanie UVB to ok. 5% promieniowania docierającego do Ziemi. Uszkadza naskórek oraz podrażnia i wysusza wierzchnią warstwę skóry. To ono odpowiada za rumień i poparzenia słoneczne.
- UVC
Promieniowanie UVC jest pochłaniane w warstwie ozonowej atmosfery.
Pamiętaj, że promieniowanie UVA i UVB jest groźne dla Twojej skóry. Może prowadzić do powstania raka, dlatego tak ważne jest regularne stosowanie odpowiednich preparatów ochronnych.
Czym jest SPF?
Sun Protect Factor to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Wyznacza się go jako stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas opalania przy użyciu filtra, do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie bez stosowania filtra. Przykładowo: używając balsamu z filtrem SPF 6 ulegniesz oparzeniu słonecznemu 6 razy później, niż gdybyś nie stosował żadnej ochrony.
Filtry ochronne dzielimy na kilka stopni:
- niski (SPF 2-6),
- średni (SPF 8-12),
- wysoki (SPF 15-25),
- bardzo wysoki (SPF 30-35),
- ultrawysoki (SPF 50+).
Naturalne „parasole”
Ochronę przed promieniowaniem UV zapewniają też filtry naturalne. Wiele z nich znajdziesz w produktach, które masz w swojej kuchni. Zawierają one olejki, które dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych, nawilżają, pogłębiają opaleniznę i chronią ją przed fotostarzeniem. Oto 5 z naturalnych filtrów.
- Olej z pestek malin (SPF 30-50) likwiduje przebarwienia i wybiela. Łagodzi rumień posłoneczny i działa przeciwzmarszczkowo. Wspomaga też wytwarzanie kolagenu i elastyny.
- Olej kokosowy (SPF 2-10) jest idealny dla cery trądzikowej i skłonnej do alergii. Do stosowania zarówno na skórę, jak i wysuszone i łamliwe włosy. Mocno nawilża, zmiękcza i wygładza. Chroni skórę przed przesuszeniem.
- Masło shea (SPF 6-10) chroni przed promieniami UVA i UVB. Zawiera naturalną alantoinę, witaminę A i E. Przyspiesza leczenie podrażnień i słonecznych oparzeń.
- Oliwa z oliwek (SPF ok. 8) to antyutleniacz, który spowalnia proces starzenia się komórek. Silnie nawilża, ujędrnia i wzmacnia skórę. Działa przeciwzapalnie i antyalergicznie. Do stosowania przy pielęgnacji włosów i paznokci.
- Olej z awokado (SPF do 15) jest idealny dla cery wrażliwej i dojrzałej. Działa na głębsze warstwy skóry, zapobiegając utracie wody. Jest bogaty w witaminy: A, B, E, H, K, PP, F, NNKT, aminokwasy i proteiny. Wspomaga też odnowę bariery lipidowej skóry.
Słońce pod kontrolą
Naturalne olejki nie zastąpią jednak gotowego kosmetyku z SPF. Nie zapewniają Ci pełnej ochrony przed słońcem. Większość naturalnych filtrów nie chroni Cię w zakresie najbardziej szkodliwego promieniowania UVA. Słońce dozowane bez kontroli jest niebezpieczne nie tylko dla Twojej urody, ale też dla Twojego zdrowia. Kąpieli słonecznych zażywaj więc z głową! Stosuj też ochronę przeciwsłoneczną nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok.