Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów peelingów – niektóre z nich bez problemu można wykonać w zaciszu własnego domu, a inne w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Dobrze dobrany do potrzeb skóry peeling przynosi szereg korzyści – poniżej niektóre z nich.
Peeling – czym jest?
Peeling jest ważnym elementem w pielęgnacji skóry, ponieważ usuwa z niej zanieczyszczenia i obumarłe komórki warstwy naskórka. Skóra bowiem nieustająco pracuje – wytwarza coraz to nowe komórki, które po wykonaniu swojego zadania obumierają i są zastępowane przez nowe. Cały cykl regeneracyjny trwa około 28 dni, jednak z wiekiem może on się wydłużyć, co sprawia, że stan cery się pogarsza: staje się bardziej podatna na przebarwienia i procesy starzenia. Dobrze dobrany peeling wspiera odnowę komórek i pozostawia skórę wyraźnie gładszą, odmłodzoną i elastyczną.
Zalety regularnego peelingu skóry
Miłośnicy peelingu przede wszystkim doceniają jego odmładzające właściwości. Zabieg ten wpływa pozytywnie na strukturę skóry, jej funkcjonowanie i wzmocnienie. Peeling pobudza mikrocyrkulację krwi, a otwierając ujścia gruczołów potowych i łojowych przygotowuje ją do dalszych czynności pielęgnacyjnych. Peeling wykazuje także właściwości niwelujące drobne zmarszczki i przywraca jędrność, dlatego cera nabiera blasku i staje się wyraźnie młodsza. Kolejną korzyścią regularnego przeprowadzania tego zabiegu jest redukcja cellulitu i poprawa jędrności skóry. Dzieje się tak dlatego, że wspiera aktywność enzymów skóry i pracę gospodarki wodnej. Mało mówi się o zaletach wykonywania peelingu na skórę głowy, gdy tymczasem może on przynieść wiele dobrego: pobudza włosy do szybszego wzrostu, usuwa zanieczyszczenia, pomaga w walce z łupieżem i przetłuszczaniem włosów, poprawia krążenie i wzmacnia mieszki włosowe. Na uwagę zasługuje także peeling solny, który wykazuje działanie odkażające i przeciwzapalne.
Wybór właściwego peelingu
To, jaki peeling wybrać, zależy w głównej mierze od rodzaju naszej skóry i jej potrzeb. Wrażliwej skóry twarzy nie powinno się traktować peelingiem gruboziarnistym. Drobnoziarnisty peeling sprawdzi się także na delikatnej skórze dekoltu i biustu. Na co dzień można stosować żel do mycia ciała o właściwościach złuszczających i myjących. Przy peelingu twarzy nie powinno się wykonywać zbyt mocnych ruchów by nie uszkodzić delikatnej cery.